Okuduğunuz haber
YALOVA PİLOT İL OLDU
Anasayfa   /    Güncel    /    YALOVA PİLOT İL OLDU

YALOVA PİLOT İL OLDU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Yalova, Ankara, Kayseri ve Malatya ile birlikte 4. PİLOT İL olarak seçilmiştir.

GÜNCEL      15 Nisan 2018 - 19:55     0

YALOVA PİLOT İL OLDU

YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer. YASKİ olarak Atıksu Arıtma Tesisimiz çıkış suyunun geri dönüşümü için MARKA’ nın desteği ile etüt-fizibilite çalışmasını yaklaşık iki yıl önce tamamladık dedi.

Özsümer açıklamasında şu konulara değindi;

Bu projemiz sonrasında fizibilite hazırlanması sırasında kullanılan sistem ile yaz aylarında 500 m3/gün sulama suyu,  çıkış suyunu tesisimizde sulama suyu olarak değerlendirmeye başladık. Kurulumu yapılan tesis modüler olup olası afet  durumlarında (kuraklık, deprem, sel vs) dönemlerde gerektiğinde deniz suyundan içme suyu elde etmeye yönelik olarak hazırlanmıştır.

Bununla birlikte Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Yalova, Ankara, Kayseri ve Malatya ile birlikte 4. PİLOT İL olarak seçilmiştir.

Yalovamızın 4 pilot il arasına girmesi, kaliteli su kaynaklarımızın korunması ve ilimizin geleceği açısından atılmış çok önemli bir adımdır.

Bu projenin ilimize kazandırılmasında emeği geçen, öncelikle Yalova Milletvekilimiz sayın Fikri Demirel, İl Başkanımız sayın Yusuf Ziya Öztabak ve Orman ve Su İŞleri Bakanlığımız, Su Yönetimi Genel Müdürümüz sayın Dr. Bülent Selek' e teşekkürlerimizi sunarız.

FİKRİ DEMİREL;

TAMAMLANDIĞINDA YALOVAMIZ VE SU KAYNAKLARIMIZIN KORUNMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK.

Konu ile ilgili açıklama da bulunan Yalova Milletvekili Fikri DEMİREL

YASKİ 4. pilot olma taleplerinibizlere ilettiğin de, 1/50.000 lik planların hazırlandığı ve OSB' lerin kurulma aşamasın geçildiği bu günlerde, gerek içme suyu kaynaklarımızın korunması, gerekse atık suyun yeniden değerlendirerek sulama suyu olarak ve sanayi de kullanılmasının Yalova için son derece önemli olduğunu düşünerek bu talebi Orman ve Su İşleri Bakanlığı düzeyinde gündeme getirdik. Bakanlığımıza bağlı Su Yönetimi Genel müdürümüzde sağ olsuntalebimize duyarlılık gösterdi. Ankara, Kayseri ve Malatya'dan sonra Yalova 4.. pilot il olarak seçildi.

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI SU YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE HAZIRLANACAK DETAYLI UYGULAMA PROJESİ SONRASINDA GEREKLİ YATIRIM İÇİN TEŞVİK VE HİBE DESTEĞİ ALINARAK PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ SAĞLANACAKTIR.

Bu proje ile günlük arıtılan 35.000m3 atıksu ileri arıtma tesisinden geçirilerek sulama suyu olarak ve sanayi tesislerinde değerlendirilecektir.

35.000M3/GÜN YATIRIM MALİYETİNİN ORTALAMA: 10.920.000,00 TL OLACAĞINI İFADE ETTİ.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ